- Najczęstsze przyczyny wzdęć i gazów
- Dieta pomocna przy wzdęciach
- Domowe sposoby na wzdęcia i gazy
- Jak tryb życia wpływa na układ pokarmowy?
- Sposoby na wzdęcia i gazy – preparaty z aptecznej półki
- Wzdęcia i gazy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny prowadzące do problemów trawiennych skutkujących dolegliwościami w postaci wzdęć i gazów są rozmaite, jednak ich bezpośrednim powodem jest nagromadzenie w przewodzie pokarmowym gazów, powstających w wyniku fermentacji zalegających w jelitach resztek pokarmowych. Jak radzić sobie, gdy pojawiają się wzdęcia i jak im zapobiegać? W jaki sposób można sobie pomóc domowymi sposobami i poprzez zmianę diety? Radzimy.
Najczęstsze przyczyny wzdęć i gazów
Przyczyną wzdęć są gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym w wyniku procesów fermentacji, jakim podlegają resztki pokarmowe zalegające w jelitach oraz połykanie powietrza w czasie jedzenia. Jelita pod wpływem gazów zwiększają swoją objętość, co powoduje uczucie ucisku, przepełnienia brzucha i ogólnego dyskomfortu. Objawom tym może towarzyszyć odbijanie się i gazy, co bywa kłopotliwe zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich.
Wzdęcia i gazy to dolegliwość często pojawiająca się w czasie ciąży, co ma związek z zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy zmianami hormonalnymi. W innych okresach życia kobiet i u mężczyzn dolegliwości trawienne skutkujące wzdętym brzuchem mogą być spowodowane:
- niewłaściwą dietą – potrawy ciężkostrawne, smażone, tłuste sprzyjają wzdęciom, powoduje je także picie słodzonych i gazowanych napojów, jedzenie fast foodów i żywności wysokoprzetworzonej, słodyczy i słonych przekąsek1;
- niewłaściwymi nawykami żywieniowymi – jedzenie w pośpiechu i rozmawianie w trakcie posiłku powoduje połykanie powietrza, które wypełnia jelita; pośpiech w czasie jedzenia to także niedostatecznie dokładne przeżuwanie kęsów, a to utrudnia ich trawienie i przesuwanie się w jelitach1;
- nadmiernym stresem – stres wpływa negatywnie na procesy trawienia i oczyszczania jelit, zaburza rytm wypróżnień i sprzyja zaleganiu w jelitach resztek pokarmowych, a co za tym idzie – wzdęciom2;
- brakiem ruchu – siedzący tryb życia spowalnia perystaltykę jelit, co powoduje zaleganie pokarmów, ich powolną fermentację i gromadzenie się w przewodzie pokarmowym gazów oraz w efekcie wzdęcia3.
Dieta pomocna przy wzdęciach
Przy skłonności do wzdęć zalecana jest dieta lekkostrawna, z dużą zawartością błonnika, który ułatwia pasaż treści pokarmowej i wspiera regularne wypróżnienia, tym samym zapobiegając gromadzeniu się w przewodzie pokarmowym gazów1,4. Dobrze jest też włączyć do menu produkty probiotyczne, czyli zawierające żywe kultury bakterii, które zasiedlają jelita i wspierają ich pracę. Do produktów probiotycznych należą kiszone warzywa (kapusta, ogórki, a także inne warzywa) oraz kiszonki z owoców, zsiadłe mleko, jogurty, kefir oraz zakwas chlebowy. Prawidłowej mikroflorze jelitowej sprzyjają również produkty zawierające węglowodany złożone: kasze, pełnoziarniste pieczywo oraz surowe i gotowane warzywa, a także owoce.
Z jadłospisu zaleca się wyeliminować biały cukier (można zastąpić go miodem) oraz wszelkie produkty powodujące problemy z trawieniem i wzdęciami1. Warto wiedzieć, że warzywa kapustne (brukselka, kapusta) oraz strączkowe (groch, fasola) mogą z dużym prawdopodobieństwem powodować nadmierną produkcję gazów w przewodzie pokarmowym, a co za tym idzie – wzdęcia. Można temu zaradzić, gotując je w odpowiedni sposób i dodając do gotowanej kiszonej kapusty na przykład kminek.
Domowe sposoby na wzdęcia i gazy
Domowe sposoby na wzdęcia i gazy to przede wszystkim zioła i herbatki ziołowe oraz dodawanie do potraw przypraw ułatwiających trawienie i redukujących właściwości niektórych produktów (np. warzyw kapustnych) zwiększających ryzyko wzdęć. Świetnie sprawdzą się przyprawy takie jak imbir, kardamon i cynamon, wzdęciom przeciwdziałać będą też anyż, wspomniany już kminek, majeranek i mięta. Można dodawać je do dań albo pić z nich napary. Jako herbatka ziołowa na wzdęcia doskonały będzie rumianek, a także mięta i koper włoski1. Ten ostatni sposób, czyli napar z kopru włoskiego, polecany jest zwłaszcza dla kobiet w ciąży borykających się z problemem uciążliwych wzdęć i gazów. To łagodny, naturalny sposób, który stosowany regularnie przez dłuższy czas doskonale łagodzi objawy towarzyszące spowolnionej pracy jelit i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się gazów.
Przy wzdętym brzuchu przydatne są również masaże – brzuch należy masować kolistymi, delikatnymi ruchami, tak by pobudzić perystaltykę jelit.
Jak tryb życia wpływa na układ pokarmowy?
Tryb życia ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o kondycję organizmu, ma także przełożenie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Wiadomo, że nadmierny, długotrwały, kumulujący się stres działa negatywnie na narządy wewnętrzne2. Jest niekorzystny zwłaszcza dla przebiegu procesów trawienia, zaburza rytm wypróżnień i może skutkować skłonnością do częstych wzdęć po zjedzeniu posiłku. Z tego względu warto nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem i stosować je regularnie, tak by nie dopuścić do poważnych konsekwencji jego kumulowania się. Można medytować, ćwiczyć jogę lub stosować techniki relaksacyjne. Warto też regularnie chodzić na spacery – ruch i aktywność fizyczna doskonale działają na stres, pomagając się go pozbyć, pobudzają też krążenie krwi i pracę jelit3. Siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego i jest jedną z przyczyn pojawiania się wzdęć i gazów. Umiarkowany wysiłek fizyczny praktykowany regularnie, kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie będzie niezmiernie pomocny w profilaktyce wzdęć. Pamiętajmy jednak, by nie ćwiczyć w momencie, gdy pojawią się dolegliwości bólowe i wzdęty brzuch. W takiej sytuacji pomocne będą doraźne środki: herbatka ziołowa albo preparat na wzdęcia z apteki.
Sposoby na wzdęcia i gazy – preparaty z aptecznej półki
Kiedy dokuczają nam wzdęcia i gazy, myślimy głównie o tym, by się ich jak najszybciej pozbyć. Pomocne będą w tym preparaty dostępne bez recepty w aptece, na przykład wyroby medyczne Ulgix Wzdęcia lub Ulgix Wzdęcia Max. Oba produkty to dobry sposób na usunięcie z przewodu pokarmowego gazów i ulga dla brzucha. Można stosować je w momencie, kiedy pojawi się problem, także w czasie ciąży, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Przy silnych wzdęciach sprawdzi się szczególnie Ulgix Wzdęcia Max, który zawiera wysoką dawkę symetykonu, co zwiększa jego efektywność. Ulgix Wzdęcia Max łagodzi objawy takie jak uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie i uczucie pełności. Zarówno Ulgix Wzdęcia, jak i Ulgix Wzdęcia Max zaleca się stosować także w celu pozbycia się gazów i powietrza z przewodu pokarmowego przed planowanym badaniem diagnostycznym, takim jak USG5. Pozwala to uzyskać podczas badania lepszy obraz i ułatwia postawienie właściwej diagnozy.
Wzdęcia i gazy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Wzdęcia i gazy w ciąży to częsty problem. Można stosować na nie preparaty takie jak Ulgix Wzdęcia oraz domowe sposoby w postaci herbatek ziołowych i naparów, na przykład z imbiru czy kopru włoskiego. Pomocne będą także spacery, które w naturalny sposób poprawią perystaltykę jelit, a przy okazji dotlenią organizm. W ciąży na wzdęcia zalecane jest też picie naparów z siemienia lnianego, które doskonale działają na przewód pokarmowy i pomagają oczyścić jelita z fermentujących w nich resztek. Siemię lniane, najlepiej mielone, w ilości 1 łyżki należy zalać gorącą wodą i odczekać kilka godzin, a następnie wypić. Pamiętajmy jednak, że stosowanie jakichkolwiek preparatów czy domowych sposobów na wzdęcia w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem.
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.
Przypisy:
1. Paula Nagel, Dieta Lekkostrawna, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-lekkostrawna-3/, data dostępu 13.07.2021.
2. Stres a choroby układu pokarmowego, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/68171,stres-a-choroby-przewodu-pokarmowego, data dostępu 14.07.2021
3. Nie tylko dieta. Jak zadbać o zdrowie jelit, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a5073/Nie-tylko-dieta—Jak-zadbac-o-zdrowie-jelit.html/m332, data dostępu 14.07.2021
4. Dieta przy zaparciach, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/70640,dieta-przy-zaparciach, data dostępu 14.07.2021
5. Instrukcja używania wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max.
Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu. Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.