Uczucie pełności i wzdęcia – możliwe przyczyny i sposoby łagodzenia przykrych objawów


  1. Ucisk i uczucie pełności w brzuchu – co może oznaczać?
  2. Uczucie pełności w brzuchu i współistniejące objawy
  3. Uczucie pełności i wzdęcia – diagnostyka i leczenie
  4. Jak zlikwidować uczucie pełności i wzdęcia?

Uciążliwe uczucie pełności poposiłkowej i wczesne uczucie sytości to dwa objawy, które często idą ze sobą w parze1. Potrafią być bardzo dokuczliwe, dlatego nie powinno się ich lekceważyć w szczególności, że mogą być wyrazem zaburzeń czynnościowych żołądka i dwunastnicy1. Chcąc dowiedzieć się, skąd bierze się uczucie pełności w brzuchu, trzeba wykonać specjalistyczne badania. Jak wygląda diagnostyka i leczenie uczucia pełności poposiłkowej i wzdęć? Jak poprawić trawienie? Odpowiadamy!

Ucisk i uczucie pełności w brzuchu – co może oznaczać?

Uczucie pełności w żołądku nie zawsze pojawia się dopiero po najedzeniu. Niekiedy objaw ten występuje niedługo po rozpoczęciu posiłku, choć wcale nie zjedliśmy dużo. Jeśli występuje często, należy uznać go za niepokojący. Wczesne uczucie sytości i pełności poposiłkowej może towarzyszyć chorobie organicznej lub być wyrazem zaburzeń czynnościowych żołądka i dwunastnicy1. Objawy te uznawane są za charakterystyczne dla dyspepsji1.

Wyróżnia się dwa rodzaje dyspepsji: czynnościową i organiczną (wtórną do innej choroby)2. O dyspepsji czynnościowej mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z zaburzeniami czynnościowymi bez zmian strukturalnych i biochemicznych1. Dyspepsja czynnościowa może przejawiać się jako zespół zaburzeń poposiłkowych (PDS) lub zespół bólu w nadbrzuszu (EPS) albo nakładanie się PDS i EPS3. Przyczyny dyspepsji czynnościowej nie są wyjaśnione3.

Dyspepsja wtórna ma ustaloną przyczynę organiczną, układową lub metaboliczną i ustępuje całkowicie lub częściowo po wyleczeniu choroby podstawowej3. Główną przyczyną dyspepsji są zmiany organiczne w górnym odcinku przewodu pokarmowego, które może wywołać m.in.1,3:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • choroba refluksowa przełyku,
  • nowotwory przełyku i żołądka,
  • choroby trzustki i dróg żółciowych,
  • zakażenie Helicobacter pylori,
  • zaburzenia endokrynologiczne.

Do wystąpienia dyspepsji mogą przyczynić się także niektóre leki, np. kortykosteroidy, leki z grupy NLPZ czy bisfosfoniany1.

Dyspepsja jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. To choroba przewlekła, która nie prowadzi do poważnych powikłań4.

Uczucie pełności w brzuchu i współistniejące objawy

Uciążliwe uczucie pełności poposiłkowej i wczesnego uczucia sytości to dwa objawy charakterystyczne dla dyspepsji czynnościowej, ale niejedyne. Oprócz tego może pojawić się także uciążliwy ból i pieczenie w nadbrzuszu3. Dyspepsję czynnościową rozpoznaje się wtedy, gdy występuje co najmniej jeden z czterech wymienionych objawów, a dodatkowo nie ma cech wskazujących na chorobę organiczną, które mogłyby wytłumaczyć występowanie wskazanych objawów3.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zespołu zaburzeń poposiłkowych (PDS), przez który może przejawiać się dyspepsja czynnościowa. Rozpoznanie stawiane jest, jak przynajmniej przez 3 dni w tygodniu występuje uciążliwe uczucie pełności poposiłkowej, które jest wystarczająco silne, aby wpływać na zwykłą aktywność albo uciążliwe uczucie wczesnej sytości, niepozwalające na dokończenie posiłku o przeciętnej wielkości3. Dodatkowo mogą występować takie objawy jak: poposiłkowy ból lub pieczenie w nadbrzuszu, wzdęcie w górnej części brzucha, nudności czy nadmierne odbijanie3.

Uczucie pełności i wzdęcia – diagnostyka i leczenie

Objawy takie jak ucisk i uczucie pełności w żołądku, wczesne uczucie sytości, nabrzmiały brzuch czy wzdęcia, jeśli dokuczają przez kilka dni w tygodniu, powinno się uznać za niepokojące i wymagające konsultacji lekarskiej.

Lekarz podczas wizyty przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, dodatkowo wykona badanie przedmiotowe. Na tej podstawie skieruje go na odpowiednie badania diagnostyczne. Jednym z badań znajdujących zastosowanie w diagnostyce dyspepsji jest endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia)1. Jeśli nie wykaże ono zmian organicznych w górnym odcinku przewodu pokarmowego, to dyspepsja czynnościowa może zostać rozpoznana na podstawie występowania charakterystycznych objawów1. W przeciwnym razie można podejrzewać dyspepsję wtórną. Innym badaniem używanym niekiedy również w diagnostyce dyspepsji jest USG jamy brzusznej2.

Leczenie zależy od przyczyny wywołującej przykre objawy. W przypadku dyspepsji czynnościowej stosuje się m.in. leczenie farmakologiczne3. W EPS skuteczne są leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego, natomiast w PDS leki prokinetyczne3. Z kolei w dyspepsji organicznej leczenie sprowadza się do leczenia choroby będącej przyczyną dyspepsji. Jeśli dolegliwości wywołują leki, konieczne może okazać się ich odstawienie2.

Jak zlikwidować uczucie pełności i wzdęcia?

Odczuwasz wczesne uczucie sytości i pełności poposiłkowej, a nagromadzone gazy w jelitach ciągle wywołują wzdęty brzuch? Zacznij od modyfikacji stylu życia i sposobu odżywiania. Unikaj pokarmów i napojów, które wywołują lub nasilają objawy dyspepsji2. Jedz często, ale małe ilości jedzenia, przy czym nie spożywaj posiłków w pośpiechu. Możesz sięgnąć po preparaty ziołowe, np. siemię lniane lub miętę, jednak dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem2. Jeśli palisz tytoń, postaraj się ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować ten nawyk2. Okazuje się bowiem, że wszystko to może nasilać przykre dolegliwości związane z dyspepsją.

Do łagodzeniu objawów takich jak uczucie pełności, wzdęcia czy odbijanie związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia zastosować można Ulgix wzdęcia5. Może być także przyjmowany w ramach przygotowania do badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej celem usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, ponieważ gazy w brzuchu mogą wpływać na jakość uzyskiwanych obrazów5. Ulgix na wzdęcia i uczucie pełności należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, czyli przed, w trakcie i po posiłkach, popijając odpowiednią ilością płynu5.

 

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.

 

Przypisy:

1. Bartnik W., Dyspepsja — co nowego na Kongresie Digestive Disease Week w Chicago w 2011 roku?, Gastroenterologia Kliniczna 2011, tom 3, nr 3.
2. Marlicz K., Fyderek K., Dyspepsja (niestrawność) – objawy, leki i dieta, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
3. Szczepanek M., Strzeszyński Ł., Choroby czynnościowe układu pokarmowego – wytyczne rzymskie IV (cz. 2), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
4. Mokrowiecka A., Uczucie pełności poposiłkowej, wczesne uczucie sytości, ból i pieczenie w nadbrzuszu, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013.
5. Ulotka do wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia.


Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu. Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.