- Co powoduje wzdęcia i gazy?
- Jak wspierać układ pokarmowy – właściwa dieta i odpowiednie nawyki żywieniowe
- Co na wzdęcia i gazy? Aktywność fizyczna i redukcja stresu
- Sposoby na wzdęcia i gazy – zioła i przyprawy
- Domowe sposoby na wzdęcia i gazy w ciąży
- Preparaty na wzdęcia i gazy
Wzdęcia, gazy i uczucie pełności w brzuchu oraz bolesny ucisk to dość częste problemy ze strony układu pokarmowego. Ich bezpośrednią przyczyną jest nagromadzenie w jelitach powietrza i gazów, które powstają w procesach fermentacji treści pokarmowej. Jak radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi objawami? Jakie domowe sposoby na gazy i wzdęcia będą pomocne? Kiedy sięgnąć po preparaty z apteki, które wybrać i jak je stosować? Podpowiadamy.
Co powoduje wzdęcia i gazy?
Wzdęcia, gazy, ucisk i uczucie przepełnienia w brzuchu to symptomy problemów z trawieniem i nadmiernego gromadzenia się w przewodzie pokarmowym gazów. Powstają one w procesach fermentacji resztek pokarmowych, które zalegają w jelitach. Może to być spowodowane niewłaściwą dietą lub nawykami żywieniowymi takimi jak jedzenie zbyt dużych porcji i pośpiech podczas spożywania posiłków, a co za tym idzie – niedokładne gryzienie i przeżuwanie pokarmów. Należy pamiętać, że trawienie zaczyna się już na etapie przeżuwania – ślina zawiera enzymy, które wstępnie trawią jedzenie, ułatwiając tym samym zadanie na dalszych etapach tego procesu. Zbyt duże i niedokładnie przeżute kęsy utrudniają przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach i trawienie. Jedzenie w pośpiechu to także połykanie wraz z nim powietrza, co sprzyja wzdęciom. Wzdęcia powodowane są także przez nieregularny rytm wypróżnień – zaleganie w jelitach resztek pokarmowych sprzyja nadmiernemu gromadzeniu się gazów. Przyczyny problemów z wypróżnieniem są różne, często tak prozaiczne, jak niewłaściwy, siedzący tryb życia, zmiana diety związana z podróżowaniem czy niewłaściwa dieta, uboga m.in. w błonnik pokarmowy1.
Jak wspierać układ pokarmowy – właściwa dieta i odpowiednie nawyki żywieniowe
Zmiana nawyków żywieniowych i stosowanie się do zasad zdrowej diety to duża część sukcesu przy zapobieganiu wzdęciom i gazom. Jedzenie mniejszych porcji (za to częściej), dokładne przeżuwanie pokarmów, potrawy lekkostrawne i przyjazne dla flory bakteryjnej jelit w znacznym stopniu ułatwiają trawienie. Flora bakteryjna układu pokarmowego to nasz sprzymierzeniec wspierający nie tylko procesy trawienia i oczyszczania jelit z resztek pokarmowych, ale także naszą odporność, warto więc o nią zadbać. Zrobimy to, włączając do diety i jadając regularnie produkty takie jak kiszone warzywa i owoce, kefir, maślankę, jogurt i zsiadłe mleko oraz produkty prebiotyczne, czyli kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony oraz warzywa i owoce [2].
Na wzdęcia i gazy profilaktycznie zadziałamy też, pijąc pomiędzy posiłkami odpowiednią ilość niegazowanej wody. Poprawia to pracę jelit i sprzyja ich oczyszczaniu, co zapobiega nadmiernej fermentacji i powstawaniu gazów.
Dobrym sposobem na wzdęcia i gazy jest również włączenie do diety i regularne jedzenie produktów zawierających błonnik pokarmowy. Wspomaga on procesy oczyszczania jelit i zapobiega zaparciom. Regularne wypróżnianie jest bardzo ważne, ponieważ resztki pokarmowe zalegające w jelitach to właśnie główna przyczyna nadmiernej fermentacji i powstawania gazów powodujących wzdęcia2.
Co na wzdęcia i gazy? Aktywność fizyczna i redukcja stresu
Doskonałym sposobem na wzdęcia i gazy jest aktywność fizyczna. Wystarczy zwykły spacer – ruch poprawia perystaltykę jelit i krążenie, a co za tym idzie – trawienie spożytych pokarmów. Aktywność fizyczna to także świetny sposób na stres, a trzeba wiedzieć, że nadmierny stres negatywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, co może przekładać się na często pojawiające się wzdęcia. Sposoby takie jak medytacja i techniki relaksacji wspomagają nie tylko naszą psychikę, ale także procesy trawienia i funkcjonowanie układu pokarmowego3.
Sposoby na wzdęcia i gazy – zioła i przyprawy
Dodawanie do potraw przypraw i ziół to jeden z najbardziej znanych i skutecznych sposobów na wzdęcia i gazy – zarówno jeśli chodzi o zapobieganie, jak i redukcję już zaistniałego problemu. Zioła wspomagają pracę układu pokarmowego i ułatwiają trawienie nawet potraw ciężkostrawnych [2]. Warto dodać do przygotowywanych dań zioła takie jak tymianek, mięta czy bazylia. Do potraw z kapusty czy grochu świetnie sprawdzi się kminek, który znany jest ze swoich właściwości zapobiegających powstawaniu gazów i wzdęciom brzucha. Na wzdęcia i gazy pomogą także napary ziołowe z rumianku, mięty lub kopru włoskiego. Dobrym sposobem na gazy jest stosowanie anyżu; choć nie każdy lubi jego smak, ta przyprawa jest wyjątkowo pomocna przy problemach z trawieniem.
Domowe sposoby na wzdęcia i gazy w ciąży
Ciąża to czas, kiedy w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. Należą do nich przede wszystkim zmiany hormonalne przygotowujące ciało kobiety do porodu. Mają one wpływ na osłabienie siły mięśni, a także na osłabienie ruchów robaczkowych jelit. To powoduje kłopoty z trawieniem, takie jak często pojawiające się po posiłkach wzdęcia i gazy. Można poradzić sobie z nimi za sprawą zmiany diety na lekkostrawną. Zaleca się też wyeliminować te potrawy, które szczególnie sprzyjają pojawianiu się wzdęć. Dobrym domowym sposobem na gazy i wzdęcia w ciąży jest picie naparu z kopru włoskiego, można też stosować napar z rumianku. Przydatny jest delikatny masaż brzucha okrężnymi ruchami. Wspomaga to pracę jelit, co ułatwia pasaż pokarmów i zapobiega ich zaleganiu w przewodzie pokarmowym oraz nadmiernej fermentacji i produkcji gazów. Warto też zastosować domowe sposoby regulujące proces wypróżniania. Zaleca się spożywanie produktów zawierających błonnik pokarmowy i niepowodujących zaparć4.
Preparaty na wzdęcia i gazy
Zmiana diety i nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna, stosowanie przypraw i ziół to sprawdzone i pomocne sposoby na gazy i wzdęcia, czasami jednak potrzebujemy wsparcia z apteki w postaci preparatów na wzdęcia dostępnych bez recepty. Ich zaletą jest to, że szybko przynoszą ulgę i są łatwe w stosowaniu. Przy problemach ze strony układu pokarmowego objawiających się jako wzdęcia, gazy, uczucie przepełnienia i ucisk w brzuchu oraz odbijanie się po posiłkach można sięgnąć po preparaty dostępne w aptece, np. Ulgix Wzdęcia lub Ulgix Wzdęcia Max o statusie wyrobu medycznego. Ulgix Wzdęcia zawiera symetykon, który ułatwia usuwanie z przewodu pokarmowego powietrza i gazów, łagodząc nieprzyjemne objawy i redukując wzdęcia. Ulgix Wzdęcia Max jest pomocny przy silnych wzdęciach, dzięki wysokiej i skoncentrowanej dawce symetykonu. Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max można stosować w trakcie ciąży po uprzedniej konsultacji lekarskiej, jest też zalecany przed badaniami diagnostycznymi takimi jak USG przewodu pokarmowego. Redukcja gazów i powietrza nagromadzonego w jelitach pozwala uzyskać lepszy obraz podczas badania5.
Pamiętajmy przy tym, że preparaty na wzdęcia dostępne bez recepty nie usuwają przyczyny problemów z trawieniem, a jedynie ich objawy. Dla długotrwałych efektów konieczna jest zmiana diety oraz nawyków żywieniowych i stylu życia. Jeśli mimo tego problemy ze strony układu pokarmowego w postaci nadmiernego gromadzenia się gazów oraz częstych wzdęć brzucha powracają, należy skonsultować się z lekarzem i ustalić tego przyczynę.
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.
Przypisy:
1. Nie tylko dieta. Jak zadbać o zdrowie jelit, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a5073/Nie-tylko-dieta—Jak-zadbac-o-zdrowie-jelit.html/m332, data dostępu 14.07.2021
2. Paula Nagel, Dieta Lekkostrawna, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-lekkostrawna-3/, data dostępu 13.07.2021.
3. Stres a choroby układu pokarmowego, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/68171,stres-a-choroby-przewodu-pokarmowego, data dostępu 14.07.2021
4. Dieta przy zaparciach, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/70640,dieta-przy-zaparciach, data dostępu 14.07.2021
5. Instrukcja używania wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max.
Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu. Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.