TRAWIENIE

1Czym jest syndrom "leniwego trawienia"?
Syndrom "leniwego jelita" to dolegliwość związana z rozwojem cywilizacyjnym i trybem życia. Dolegliwości tej jednostki chorobowej objawiają się uczuciem dyskomfortu, ciężkości i pełności, sprawiając, że nawet najsmaczniejsza potrawa bywa dla żołądka wyzwaniem. Przypadłości te są odczuwane zwłaszcza po 40-stym roku życia.
2Jakie czynniki wpływają na rozwój syndromu "leniwego jelita"?
Siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, brak ruchu rozleniwiają układ trawienny, który nie otrzymuje żadnych bodźców, które stymulowałyby jego właściwe funkcjonowanie. Główną przyczyną jest m.in. nadmierny pośpiech przy spożywaniu posiłków, a także nieprzywiązywanie uwagi do ich składu: spożywanie posiłków ciężkostrawnych, zbyt tłustych.

WZDĘCIA

1Czym są wzdęcia?
Wzdęcia to efekt nieregularnej pracy metabolizmu. Charakteryzują się uczuciem dyskomfortu i pełności. Mimo iż są nieszkodliwe, należą do jednej z najbardziej krępujących przypadłości. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wzdęć jest tzw. aerofagia, czyli nadmierne połykanie powietrza. Występuje wtedy, gdy jemy i pijemy w pośpiechu czy w nerwowej atmosferze. Wzdęcia mogą powodować również naturalne, zdrowe produkty tj.: fasola, surowe owoce, czy gazowane napoje.
2Jak rozpoznać wzdęcia?
Wzdęcie brzucha to patologiczne zwiększenie ilości objętości powietrza w żołądku i jelitach. Objawia się to wzdęciem brzucha, uczuciem pełności w jamie brzusznej, skurczami jelit, dusznościami i bólami w klatce piersiowej, kruczeniem i przelewaniem się w brzuchu, a także nadmiernym oddawaniem gazów. Nadmiar gazów w jelitach podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i obwód brzucha się powiększa. I w taki sposób powstają wzdęcia. Zwykle uwolnienie gazów dolnym odcinkiem układu pokarmowego przynosi ulgę. Jeśli jednak przyczyną wzdęć jest choroba, objawy mogą tak łatwo nie minąć.

ZAPARCIA

1Kogo dotyczy problem zaparć?
Zaparcie stolca jest powszechne – dotyczy 15% populacji. Może być łagodne i przemijające, lub też przewlekłe i niepoddające się leczeniu. Jest częstsze i bardziej nasilone u kobiet. Jego częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 65. roku życia, przy czym osoby starsze zgłaszają przede wszystkim problemy raczej z trudnością wypróżnienia i twardymi stolcami niż z nieregularnością.
2Skąd się biorą zaparcia?
Przyczyny zaparcia są różne, mogą być spowodowane niestabilnymi przerwami w podaży pokarmu, zaburzeniami perystaltyki przy rozszczelnieniu jelita i innych jego dysfunkcjach, zaburzeniami występującymi przy stanach chorobowych czy choćby niewygodną sytuacją do wypróżnienia się. Zaparcia bywają także problemem związanym z przejściową sytuacją stresującą, w której nie potrafimy na tyle wystarczająco się odprężyd by pozbyd ekstremalnego balastu.Czynniki powodujące zaparcia, takie jak:
  • siedzący tryb życia,
  • hamowanie regularności wypróżnień (np. w wyniku niechęci do korzystania z toalety w miejscach publicznych),
  • nadmierne stosowanie środków przeczyszczających,
  • błędy żywieniowe (dieta oparta na spożyciu dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów prostych – słodyczy, a małej ilości płynów)

ULGA DLA BRZUCHA

PRZYGOTUJ SIĘ DO BADANIA USG

ULGA DLA BRZUCHA

PRZYGOTUJ SIĘ DO BADANIA USG