Wzdęcia w ciąży to uciążliwa dolegliwość, która dokucza wielu przyszłym mamom1. Pojawiają się zwykle na początku ciąży i mogą występować jedynie w pierwszym trymestrze lub przez cały okres jej trwania, aż do porodu2. Na szczęście wzdęty brzuch w ciąży u większości kobiet nie jest powodem do niepokoju, lecz jest to efekt gromadzenia się gazów w jelitach, na skutek np. zjedzenia produktów gazotwórczych. Często wystarczy zmienić dietę i zastosować proste, sprawdzone sposoby na wzdęcia w ciąży, aby się pozbyć się przypadłości. Jeśli jednak dodatkowo pojawia się osłabienie i złe samopoczucie czy inne przykre objawy ze strony układu pokarmowego, warto skonsultować się z lekarzem2. Jakie są przyczyny wzdęć w ciąży i sposoby radzenia sobie z nimi? Odpowiadamy!
- Charakterystyka wzdęć w ciąży
- Wzdęcia w ciąży – objawy towarzyszące
- Niepokojące przyczyny bolesnych wzdęć w ciąży
- Czy wzdęty brzuch w ciąży to powód do niepokoju?
- Wzdęcia w ciąży – domowe sposoby i leczenie
Charakterystyka wzdęć w ciąży
Wiele kobiet w ciąży skarży się na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czego przyczyną może być zaburzona perystaltyka jelit, która z różnych powodów może spowalniać lub się wzmagać3. Jedną z nich są wzdęcia, które są związane z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach4. W większości przypadków pojawiają się w początkowym okresie ciąży, chociaż niekiedy utrzymują się aż do końca trzeciego trymestru3.
Przyczyny wzdęć w ciąży są różne. Wzdęcia zarówno na początku ciąży, jak i późniejszych jej etapach mogą być skutkiem zmian w gospodarce hormonalnej i jest to zupełnie naturalne. Duży wpływ na produkcję gazów i występowanie niepokojących objawów z tym związanych ma też fizjonomia, która w czasie ciąży się zmienia. W zaawansowanej ciąży bolesne wzdęcia pojawiają się zazwyczaj, gdy macica uciska na jelita. Głównym powodem wzdęć w trakcie ciąży jest jednak nieodpowiednia dieta5.
Wzdęcia w ciąży – objawy towarzyszące
Wzdęcia w ciąży mogą pojawić się nawet u kobiet, które wcześniej nigdy nie skarżyły się na takie problemy. Warto zatem wiedzieć co to za dolegliwość i jakie objawy mogą jej towarzyszyć. Termin wzdęcia określa subiektywne uczucie rozdęcia, wypełnienia jamy brzusznej. Część pacjentek w przebiegu wzdęć może uskarżać się na uczucie ucisku na ścianę jamy brzusznej czy uczucie obecności nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej. Dodatkowo u wielu dochodzi do mierzalnego powiększenia obwodu brzucha spowodowanego subiektywnie odczuwanym wzdęciem6.
Niepokojące przyczyny bolesnych wzdęć w ciąży
Wzdęcia może spowodować spowolnienie perystaltyki jelit przez choćby złe nawyki żywieniowe, jednak trzeba pamiętać, że mogą mieć one bardzo wiele różnych przyczyn, w tym wskazywać na problemy ze zdrowiem. Dlatego wzdęcia w ciąży powinny wzbudzić czujność i z pewnością nie powinny być bagatelizowane.
U niektórych kobiet przyczyną występowania wzdęć mogą być zaburzenia ze strony samego układu pokarmowego. Nieodpowiednia mikrobiota jelitowa z przerostem bakterii gnilnych może utrudniać prawidłowe trawienie pokarmów. Silnie wzdęty i bolesny brzuch może być również wywołany nietolerancjami pokarmowymi (np. laktozy)3. Jeśli zatem istnieją poważne wątpliwości co do tego, co wywołuje wzdęcia, warto swoje obawy skonsultować z lekarzem, najlepiej ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy wzdęty brzuch w ciąży to powód do niepokoju?
Wzdęcia same w sobie nie powinny aż tak martwić przyszłą mamę, nawet jeśli występują często. Za niepokojący jednak należy uznać stan, kiedy oprócz wzdęć występują także inne uporczywe objawy jak choćby ból brzucha, krew w stolcu czy z dróg rodnych. W takim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wizyta u lekarza jest wskazana także w przypadku występowania razem z bolesnymi wzdęciami takich objawów jak1:
- nudności i wymioty,
- biegunka lub zaparcia,
- skurcze macicy,
- wysoka gorączka.
Jeśli jednak występują wyłącznie objawy charakterystyczne dla wzdęć jak powiększony obwód brzucha, uczucie pełności, przelewanie się w brzuchu i ogólny dyskomfort, to z powodzeniem można próbować poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. W razie wątpliwości mimo wszystko wzdęcia w ciąży warto skonsultować ze swoim ginekologiem podczas rutynowej wizyty1.
Wzdęcia w ciąży – domowe sposoby i leczenie
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma odpowiednia dieta. Przyszła mama powinna przede wszystkim unikać produktów, po których zjedzeniu może dojść do nadmiernej produkcji gazów jelitowych, czyli zwłaszcza roślin strączkowych (groch, fasola, bób), nabiału (jaj i ich przetworów, serów pleśniowych), ryb, napojów gazowanych i zawierających kofeinę oraz nadmiernych ilości słodyczy i tłustych potraw. Stosowanie odpowiedniej diety powinno wyeliminować problem wzdęć, szczególnie występujących w godzinach wieczornych, po całym dniu7. Warto też pamiętać, aby jeść małe porcje, ale często, a posiłki spożywać powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs1.
W profilaktyce wzdęć ważna jest ponadto regularna aktywność fizyczna. Dla przyszłej mamy wskazany jest umiarkowany wysiłek fizyczny. Po posiłku można przejść się na spacer, co usprawni trawienie1.
Sprawdzone sposoby na wzdęcia to także picie naparów ziołowych. Na wzdęty brzuch w ciąży pomóc mogą herbatki ziołowe, np. z rumianku, melisy, kopru włoskiego, kminku, majeranku czy macierzanki. Właściwości łagodzące wzdęcia ponadto wykazuje zwykła zielona herbata1.
Oprócz tego przyszłym mamo zaleca się noszenie luźnych, wygodnych ubrań. Nie powinny zakładać takich, które uciskają brzuch, ponieważ może to nasilać przykre dolegliwości. Kobiety w ciąży w miarę powinny też unikać stresu lub nauczyć się z nim lepiej radzić1.
Kobieta w ciąży nie powinna brać żadnych leków na wzdęcia bez konsultacji z lekarzem. Dlatego, jeśli problem ciągle wzdętego brzucha jest naprawdę uporczywy, z prośbą o pomoc w radzeniu sobie z nimi należy zwrócić się do specjalisty.
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.
Bibliografia:
- Wzdęcia w ciąży – jak je rozpoznać i co oznaczają? (witryna internetowa: https://www.enfamil.pl/blogs/dolegliwosci-w-ciazy/wzdecia-w-ciazy (dostęp: 2022.11.08.)).
- Drelich E., Wzdęcia i gazy w ciąży – jak sobie z nimi poradzić? (witryna internetowa: https://www.doz.pl/czytelnia/a14318-Wzdecia_i_gazy_w_ciazy__jak_sobie_z_nimi_poradzic (dostęp: 2022.11.08.)).
- Wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić? (witryna internetowa: https://lekarzebezkolejki.pl/blog/wzdecia-w-ciazy-jak-sobie-z-nimi-poradzic/w-946 (dostęp: 2022.11.08.)).
- Słomka M., Małecka-Panas E., Wzdęcia i odbijania, Pediatr Med Rodz 2011, 7 (1), p. 30-34.
- Wzdęcia brzucha – jak skutecznie je zwalczać (witryna internetowa: https://www.swiatleku.pl/article/wzdecia-brzucha-jak-skutecznie-je-zwalczac (dostęp: 2022.11.08.)).
- Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197–202.
- Wnęk D., Wzdęcia brzucha i nadmierne gazy – postępowanie dietetyczne, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/187232,wzdecia-brzucha-i-nadmierne-gazy-postepowanie-dietetyczne (dostęp: 2022.11.08.)).
Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu. Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.