W warunkach fizjologicznych w przewodzie pokarmowym człowieka znajduje się ok. 200 ml gazów. Znaczna część gazów powstaje na skutek fermentacji bakteryjnej składników odżywczych i glikopeptydów endogennych w okrężnicy1. Pozostałe gazy w jelitach stanowi połykane wraz z pokarmem powietrze oraz są nimi gazy przechodzące do światła jelita z krwi na zasadzie dyfuzji2. Dzienne wydalanie gazów u ludzi zdrowych wynosi ok. 600–700 ml1. Jeśli dojdzie do nagromadzenia dużej ilości gazów, pojawiają się przykre objawy ze strony układu pokarmowego takie jak ból brzucha, uczucie dyskomfortu czy zwiększenie obwodu brzucha. Taki stan określany jest mianem wzdęcia i może mieć różne przyczyny. W przypadku zatrzymywania gazów w organizmie zastosować można symetykon2 (z ang. simethicone). Jak działa symetykon i na co się go stosuje?
- Symetykon – co to jest? Mechanizm działania symetykonu
- Jakie właściwości ma symetykon?
- Symetykon – zastosowanie
- Jak stosować symetykon?
- Symetykon – przeciwwskazania
- Produkty z symetykonem
- Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max – zastosowanie i dawkowanie
Symetykon – co to jest? Mechanizm działania symetykonu
Symetykon należy do grupy substancji, których zadaniem jest zmniejszać nadmiar gazów w żołądku i jelitach. Skutecznie przeciwdziała powstawaniu wzdęć. Symetykon jest substancją będącą mieszaniną związków krzemu2.
Działanie symetykonu polega na tym, że zmniejsza napięcie powierzchniowe cienkiego filmu śluzowego w świetle jelita. Osiąga to poprzez zmianę elastyczności pokrytych śluzem pęcherzyków gazu w świetle jelita powodując ich pękanie na mniejsze. W konsekwencji usprawnia to uwolnienie znajdujących się w nich gazów. Gazy te są później wchłaniane przez ściany przewodu pokarmowego lub wydalane z niego przy pomocy ruchów robaczkowych (podobnie jak pokarm)2,3.
Jakie właściwości ma symetykon?
Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest bezpieczny dla naszego organizmu. Wydalany jest z przewodu pokarmowego w niezmienionej postaci. Nie wpływa na motorykę, procesy trawienia i wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego, ponadto nie drażni jego ścian2,4. Symetykon jest lekiem dostępnym bez recepty.
Symetykon – zastosowanie
Symetykon powinno się stosować w stanach przebiegających z gromadzeniem się nadmiernej ilości gazów w przewodzie pokarmowym, którym towarzyszą wzdęcia i bóle z tym związane. Przyczyny wzdęć i gazów mogą być różne. Stosowanie symetykonu jest wskazane przede wszystkim w przypadku takich dolegliwości jak2:
- wzdęcia,
- uczucie ucisku i pełności w nadbrzuszu,
- bębnica wywołana nieprawidłowym odżywianiem lub wchłanianiem,
- bębnica pooperacyjna,
- kolka niemowlęca.
Produkty z symetykonem znajdują także zastosowanie w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi, jak również w przygotowaniu do badań diagnostycznych przewodu pokarmowego takich jak USG jamy brzusznej, badanie endoskopowe czy RTG2.
Korzyści wynikające ze stosowania symetykonu zauważyć można również w przebiegu takich chorób i problemów, jak4:
- zespół jelita drażliwego,
- stany po operacjach,
- ostra biegunka.
Stosowanie symetykonu w każdym z wymienionych wyżej przypadków zawsze warto omówić ze swoim lekarzem.
Jak stosować symetykon?
Symetykon dostępny jest w formie zawiesiny lub kapsułek twist off i przeznaczony do stosowania u niemowląt i dzieci. Do dzieci powyżej 3. roku życia skierowany jest symetykon w postaci rozpuszczalnych listków. Dorośli i młodzież stosować mogą wszystkie wymienione formy symetykonu, a także kapsułki, granulat i tabletki do rozgryzania. O radę w kwestii zakupu odpowiedniej formy symetykonu warto poprosić lekarza lub farmaceutę. W trakcie stosowania symetykonem nie powinno się pić napojów gazowanych, ponieważ antagonizują jego działanie2.
Symetykon – przeciwwskazania
Przeciwwskazania dotyczące stosowania symetykonu i produktów zawierających symetykon najczęściej znaleźć można na opakowaniu lub w dołączonej do niego ulotce. Zwykle jednym z najważniejszych jest nadwrażliwość na symetykon lub na którykolwiek inny składnik preparatu. Przeciwwskazane jest także stosowanie symetykonu u osób z nadwrażliwością jelit2.
Produkty z symetykonem
W aptekach dostępne są preparaty z symetykonem o szerokim zastosowaniu, a wśród nich Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max. Różnią się one zawartością symetykonu w składzie. Ulgix Wzdęcia zawiera 80 g symetykonu, natomiast w jednej kapsułce Ulgix Wzdęcia Max znajduje się 240 mg symetykonu. Występują w formie żelatynowych kapsułek i stosuje się je doustnie. Kapsułki można przyjmować przed posiłkami, po posiłkach i w trakcie posiłków, popijając odpowiednią ilością płynu (ok. 1 szklanka wody)5.
Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max – zastosowanie i dawkowanie
Wskazania do stosowania zarówno jednego, jak i drugiego to przede wszystkim łagodzenie objawów związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Objawy nagromadzenia gazu w przewodzie pokarmowym to przede wszystkim uczucie pełności, silne wzdęcia i odbijanie5.
Produkty Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max mogą być także stosowane pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych jamy brzusznej techniką obrazową. Zażyć je można celem eliminacji nadmiaru gazów w ramach przygotowania do badań takich jak radiografia (RTG), ultrasonografia (USG) czy endoskopia. Wskazaniem do zastosowania jest także przygotowanie do kolonoskopii. Wspomniane produkty przyczyniają się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawiają jakość uzyskiwanych obrazów i eliminują trudności diagnostyczne w obrębie jamy brzusznej5.
Ulgix Wzdęcia powinno się przyjmować 3–4 razy w ciągu doby, natomiast Ulgix Wzdęcia Max należy stosować od 2 do 3 razy na dobę (dotyczy osób dorosłych). Szczegóły dotyczące tego, jak dawkować produkty w celu eliminacji gazów z przewodu pokarmowego rano, w południe i wieczorem w dniu poprzedzającym badanie oraz w dzień badania znaleźć można na opakowaniu5.
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.
Bibliografia:
- Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. 2016, 6, 1, 69–76.
- Simetikon, Medycyna praktyczna dla pacjentów, Baza leków (witryna: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=747 (dostęp: 2022.08.08.)).
- Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.
- Meier R., Steuerwald M., Review of the Therapeutic Use of Simethicone in Gastroenterology, Schweiz. Zschr. GanzheitsMedizin 2007;19(7/8):380–387.
- Witryna internetowa: https://ulgix.pl (dostęp: 2022.08.08.).
Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu. Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.