Przewlekłe zaparcia to jedna z najczęstszych dolegliwości związanych z układem pokarmowym1. Typowym objawem jest zmniejszona liczba wypróżnień (<3/tydzień)1. Problemu z wypróżnianiem nie powinno się lekceważyć, ponieważ przewlekłe zaparcia szkodzą zdrowiu. W dodatku częste, długie i intensywne parcie na stolec może stać się przyczyną wystąpienia hemoroidów2. Sprawdź, jak pobudzić jelita do pracy i uniknąć problemów z wypróżnianiem.
Zaparcia a hemoroidy – najważniejsze informacje
Zaparcia to powszechna dolegliwość, która w znacznym stopniu obniża jakość życia1. Ze względu na etiologię wyróżnia się zaparcia pierwotne (nazywane inaczej czynnościowymi lub idiopatycznymi) oraz wtórne do innych patologii1. Warto w tym miejscu wyjaśnić, co należy rozumieć przez zaparcia. Problem ten przez różne osoby jest bowiem definiowany w różnorodny sposób.
W diagnostyce zaparć czynnościowych zastosowanie znajdują tzw. kryteria rzymskie. Zaparcia rozpoznaje się wtedy, gdy w ciągu ostatnich 3 miesięcy (przy czym pierwsze dolegliwości powinny zostać zaobserwowane co najmniej 6 miesięcy wcześniej) występowały dwa lub więcej z poniższych objawów3:
- zwiększony wysiłek podczas parcia na stolec (≥4 defekacji),
- grudkowy lub twardy stolec (≥4 defekacji),
- uczucie niepełnego wypróżnienia (≥4 defekacji),
- uczucie przeszkody w obrębie odbytu lub odbytnicy (≥4 defekacji),
- konieczność zastosowania ręcznych zabiegów wspomagania defekacji (≥4 defekacji),
- mniej niż 3 wypróżnienia w ciągu tygodnia.
Nierzadko z zaparciami związane są hemoroidy (żylaki odbytu, guzki krwawnicze). Czy hemoroidy powodują zaparcia? Okazuje się, że występowanie żylaków odbytu może być konsekwencją zaparć, ale jednocześnie może też je nasilać4.
Jak uniknąć hemoroidów spowodowanych zaparciami?
Jedną z możliwych przyczyn hemoroidów są przewlekłe zaparcia2, które wymuszają silne parcie podczas defekacji. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować problemów z wypróżnianiem, a reagować od razu, jak tylko się pojawią. Zazwyczaj trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę zaparć, jednak bardzo często jest ona związana z trybem życia, dlatego wystarczające powinno okazać się leczenie niefarmakologiczne, które jest metodą pierwszego wyboru w przypadku zaparć1.
Jak radzić sobie z zaparciami domowymi sposobami? Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad:
- Odpowiednio się nawadniaj. Woda usprawnia pracę jelit. Zaleca się też pić szklankę wody na czczo ok. 30 minut przed śniadaniem. Ponadto należy unikać picia napojów gazowanych3.
- Bądź aktywny fizycznie. Ruch pobudza motorykę jelita grubego, przez co skraca się czas pasażu jelitowego. Wystarczy 30–60 minut ćwiczeń dziennie, aby poprawić konsystencję stola, zmniejszyć ilość gromadzących się w jamie brzusznej gazów i zniwelować wzdęcia1.
- Stosuj dietę bogatą w błonnik. Zalecana dawka dla osób dorosłych to 25–30 g/d. Spożywanie odpowiednich ilości błonnika skraca czas pasażu jelitowego oraz redukuje problemy z wypróżnianiem1.
- Pamiętaj o prawidłowej technice defekacji. Nie odkładaj wizyty w toalecie na później, unikaj nadmiernego naprężania się w trakcie wypróżniania. Przyjmij odpowiednią pozycję – pochyl się do przodu, unieś kolana powyżej bioder i oprzyj stopy na wzniesieniu. Przebywaj w toalecie nie dłużej niż 5–10 minut1.
Jeśli powyższe sposoby nie pomogą i problem z wypróżnianiem nie zniknie, udaj się do lekarza lub farmaceuty, którzy pomogą zidentyfikować przyczynę problemu i doradzą przy wyborze leku na zaparcia.
Hemoroidy – leczenie
Nie zawsze hemoroidy wywoływane są przez zaparcia. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są również często występujące biegunki, siedzący tryb życia oraz nadużywanie ostrych przypraw i alkoholu2. Zatem pomimo profilaktyki zaparć żylaki odbytu i tak mogą się pojawić, co z kolei może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia zaparć4. Dlatego właśnie od razu po zaobserwowaniu hemoroidów należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.
Podejście do leczenia w dużej mierze zależy od tego, z jakimi hemoroidami mamy do czynienia (wewnętrznymi lub zewnętrznymi), stopnia zaawansowania objawów, wieku i ogólnego stanu pacjenta. W ramach leczenia zachowawczego stosuje się leki zwiększające napięcie ścian naczyń żylnych i zmniejszające ich przepuszczalność, a także maści i czopki doodbytnicze o działaniu przeciwzapalnym i miejscowo ochronnym. Jest to leczenie wskazane w każdym stadium choroby6.
Dostępne jest też leczenie mało inwazyjne, lecz wiąże się ono z możliwym nawrotem hemoroidów. Obejmuje m.in. zakładanie gumowych opasek sposobem Barrona, skleroterapię czy zabiegi z użyciem generatora fali radiowej lub wiązki laserowej6.
W bardzo zaawansowanych stanach, gdy wyżej wymienione metody okażą się nieskuteczne, stosuje się leczenie operacyjne. Z kolei w przypadku zakrzepu brzeżnego stosuje się leczenie zachowawcze lub zabiegowe6.
Warto jeszcze raz podkreślić, że zaparcia przy hemoroidach to częsta dolegliwość1, a jeden problem nasila drugi i odwrotnie, dlatego każdy z nich należy traktować poważnie.
Co najlepiej sprawdzi się na zaparcia?
Naturalne sposoby na usprawnienie pracy jelit nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Pomimo starań nie udało Ci się uporać z problemem z wypróżnianiem i teraz zastanawiasz się, co na zaparcia możesz zastosować, aby wyeliminować przykre objawy? Ulgę w zaparciach może przynieść Ci Ulgix Laxi.
Ulgix Laxi zapobiega zaparciom i leczy zaparcia o przewlekłym charakterze. Kapsułki na zaparcia Ulgix Laxi mogą stosować osoby z guzkami krwawniczymi i (lub) szczelinami odbytu, jak również pacjenci, u których z uwagi na stan zdrowia niewskazany jest zwiększony wysiłek przy oddawaniu stolca7.
Lek na zaparcia Ulgix Laxi zawiera dokuzynian sodu, który nie pobudza perystaltyki jelit i nie powoduje bolesnych skurczów. Ponadto nie uzależnia i nie powoduje przyzwyczajenia, dlatego może być stosowany przez dłuższy czas7.
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.
Przypisy:
1. Daniluk J., Przewlekłe zaparcia — niedoceniany problem kliniczny, Gastroenterologia Kliniczna 2018, tom 10, nr 1: 1–13.
2. Banaszkiewicz Z., Jankowski M., Jawień A., Choroba guzków krwawniczych odbytu, Praktyka Medyczna, Przewodnik medyczny lekarza, 84-88.
3. Drab E., Winiarczyk R., Zaparcia – strategia podejścia terapeutycznego, Medycyna Ogólna, 2008, 14(XLIII), 2.
4. Mokrowiecka A., Zaparcia czynnościowe, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Gastrologia, 2016.
5. Banaszkiewicz Z., Jankowski M., Jawień A., Choroba guzków krwawniczych odbytu, Praktyka Medyczna, Przewodnik medyczny lekarza, 84-88.
6. Friediger J., Bartnik W., Choroba hemoroidalna, Medycyna praktyczna dla Pacjentów, Interna, 2021.
7. Charakterystyka produktu leczniczego ULGIX LAXI (dostęp: 2022.01.07.).
ULGIX LAXI, 50 mg, kapsułki miękkie. Skład: 1 kapsułka zawiera 50 mg sodu dokuzynianu (Natrii docusas). Postać farmaceutyczna: kapsułki miękkie. Wskazania do stosowania: zapobieganie zaparciom i leczenie przewlekłych zaparć; wspomagająco u pacjentów z guzkami krwawniczymi i (lub) szczelinami odbytu, jak również u pacjentów, u których ze względu na stan zdrowia niewskazany jest zwiększony wysiłek przy oddawaniu stolca; przygotowanie do zabiegów diagnostycznych i operacyjnych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu, nudności i wymioty, zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit oraz stany zagrażające wystąpieniem niedrożności jelit (nagromadzenie mas kałowych, zapalenie jelit, zwężenie jelit, zrosty otrzewnowe, przepukliny, polipy, guzy), ostry ból o nieznanej przyczynie w jamie brzusznej, krwawienia z przewodu pokarmowego o nieznanej przyczynie, stany odwodnienia organizmu. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu.